Hnojenie trávnika a starostlivosť o vlastný zelený koberec

Je známe, že trávnik je pýchou každej záhrady a dvora. Ideálny je taký, po ktorom sa môže prejsť ľudská noha bez strachu zo zranenia, nedostatkov, či hrboľov. Vyžaduje si to však čas na jeho údržbu, a to od jari až do jesene. Preto, aby práve ten Váš bol najkrajší v okolí je potrebná aj dôkladná starostlivosť.

kosacka a travnik

Kosenie, zavlažovanie a prehrabovanie

Každý typ trávnika si vyžaduje starostlivosť, ktorá pozostáva zo štyroch častí – kosenia, zavlažovania, prehrabávania a samozrejme hnojenia. Trávnik kosíme v závislosti od počasia, to totiž vplýva na rýchlosť jeho rastu. Častejšie sa kosí najmä počas mája a júna, v júli a auguste sa kvôli suchu a slnku kosí pomenej. Pri kosení je dôležité, aby sme dosiahli rovný a hladký rez listov. Roztrhané konce listov totiž zasychajú nepravidelne, vďaka čomu potom celý trávnik pôsobí vyschnuto a teda škaredo.

Kosačka je základ

Okrasný trávnik má mať výšku asi 3 až 5 cm. Optimálne je preto kosiť pri 5 alebo 6 cm (maximálne 10 cm) a skracovať steblá o jednu tretinu, teda na 3 až 4 cm. Najlepšiu údržbu trávnika dosiahneme kosačkou, keďže vtedy je celkový rez hladký. Rotačné kosačky dokážu okrem kosenia „podľa pravítka“ pokosenú trávu buďto pozbierať do zásobníka alebo ju cez bočný výrez v ráme nechávajú pokosenú v uhladenej hriadke vedľa kosačky. V druhom prípade však musíte trávu pohrabať, pretože by inak zhnila.

Vertikulátor alebo hrable

Čo sa týka prehrabovania, trávnik by ste mali prehrabať prinajmenšom raz do roka. Odstránite tak totiž odumretý organický odpad, ktorý vzniká pri kosení a drží sa najmä na steblách. Tým trávu dusí a bráni prieniku vody k jej koreňom. Ak trávnik nepohrabete, stráca na kvalite a začína vysychať. Ideálnym nástrojom na jeho prehrabanie je vertikutátor tzv. prevzdušňovač. Nie každý ho však má, v tomto prípade postačia aj hrable.

A čo s hnojením?

Na jeseň alebo v predjarnom období je účelné hnojenie trávnika dobrým živným kompostom, ktorý zapracujeme rozhrabaním. Pravidelným kosením, pri zavlažovaní aj čiastočným vyplavovaním do spodiny, trávnik a pôda pod ním sa ochudobňujú o živiny, ktoré treba nahradiť prihnojovaním aj počas vegetačného obdobia. Používame špeciálne hnojivo na trávnik, ktoré jemne rozdrobené rovnomerne rozhodíme na plochu, alebo trávnik polejeme dobre rozpusteným hnojivým roztokom. Pri voľbe koncentrácie sa riadime podľa návodu. Na jar môžeme súčasne s vertikuláciou celú trávnikovú plochu pohnojiť špeciálnym hnojivom na trávniky s pomalým, ale dlhodobým a postupným uvoľňovaním živín.

Aké sú najvhodnejšie hnojivá?

Hnojivo v podobe granúl (aj guľôčok, tyčiniek, valčekov) je obalené membránou, ktorá sa pomaly rozkladá a živiny sa tak uvoľňujú postupne. Takéto hnojenie netreba opakovať. Nevýhodou je, že chvíľu trvá, kým hnojivo v pôde začne pôsobiť. Tieto týždne možno preklenúť dávkou rýchlorozpustného hnojiva s pohotovostnými živinami na začiatku vegetačného obdobia. Pri použití klasického kombinovaného umelého hnojiva (NPK) prihnojujeme trávnik počas vegetačného obdobia tri- až päťkrát za vegetačné obdobie. Poslednýkrát na prelome augusta a septembra dávkou s väčším podielom draslíka, aby pletivá rastlín pred zimou lepšie vyzreli.

Najlepšie je, ak hnojivo rozpustíme vo vode v množstve 50 g/10 l (1 kanva), pričom toto množstvo hnojivého roztoku stačí na 5 m2 trávnika. Trávnik treba prihnojovať striedmo, aby sme ho neprekŕmili. Prehnojené trávy rýchlo rastú (musia sa veľmi často kosiť) a pletivo mäkne a redne a tým pádom trávnik neznesie zošľapovanie a neplní svoj účel.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu