Ako zdobiť vianočný stromček? Dá sa ľahko pochybiť, aj ušetriť

Pri zdobení vianočného stromčeka máme už svoje zaužívané postupy. Či už ste si vybrali živý, alebo umelý, každý jeden má niekoľko dôležitých vlastností a postupov, ktoré by sme mali dodržať. Najmä sú to veci a zážitky, ktoré môžeme pri zdobení mať, ale spomenieme si na ne až keď je neskoro, alebo až keď je stromček na zemi.

Vianočný stromček

Elektrické sviečky na stromčeku

Elektrické sviečky, plné žiaroviek rôznych svetiel, alebo len jedinej farby, vešiame s istotou na stromček často bez toho, aby sme mali istotu, že fungujú. Dávať ich dole až po ozdobení so zlosťou, že jedna chybná odpojila celý okruh, nie je nič príjemné. Hoci niektoré dnes už nemajú takto riešené fungovanie, nejde o veľké zdržanie skúsiť ich vyskúšať pred napojením na stromček. Ak máte stromček v rohu, vôbec nemusíte sviečky umiestňovať do kruhu a točiť ich. Postačí ísť od spodku a v štýle cik-cak. Čím viac prirodzene bez pravítka, tým uveriteľnejší efekt po zapnutí žiaroviek.

Horiace sviečky a lampáše

Je všetkým jasné, že pravé svetlo sviečok, alebo svetlo z malého lampáša a svietnika, sa nedá nahradiť elektrinou. Živý stromček ale uschýna, stráca sa  neho voda. Ihličie je priam horľavina, ktorá ak chytí, neuhasíte ho tak ľahko. Stromček, ktorý má vodu, alebo je živý a zdravý, nehorí tak dobre ako vysušený. Ideálne je ale vôbec nepoužívať horiaci plameň sviečky, hoci máte pocit, že ju máte pod kontrolou. Z nejakého dôvodu ich vystriedali elektrické a nebolo to len z pohodlnosti.

Vzácne a dedené ozdoby na stromček

Je to už tradíciu azda každej rodiny, že chce mať na stromčeku aj gule, ktoré sa tam možno dizajnovo nehodia. Len preto, že sú z roku 1967 a mala ich ešte babička. Alebo sú po rodičoch, zdedené, kúpené, vzácne. Spomíname cez nich na svojich starých rodičov, blízkych.. Nie je na tom nič zlé. Je to tak správne. Tí, ktorí nie sú medzi nami tak zostávajú aspoň v hlave a v srdci. Takéto ozdoby si ale vyžadujú miesto, na ktoré uvidíte a dobré pripnutie. Ideálne, aby boli chránené aj pri prípadnom páde. Počítajte s možnosťou ulomenia konára, preťaženia, únavy vetvičky. Sklenené ozdoby sa ľahko pri páde poškodia. Dávajte ich tak, aby ste o nich vedeli aj pri rušení stromčeka.

Mačka a deti v domácnosti

Koľko domácnosti s mačkou si povedalo, že tá ich do stromčeka nepolezie… a mýlili sa. Azda každá. Mačka rada preskúma a stromček veľmi rada prijme ako jej vlastnú hračku. Príležitosť na lezenie. Váha mačacieho tela hravo zhodí a stromček preváži. Rovnako tak pri deťoch sa počíta s tým, že je vhodné kombinovať plastové a sklenené gule. Plastové dole a na neprístupných miestach a sklenené vyššie, pre chytanie malých rúk a ich tlaku zovretia. Ideálne je vkladať gule hlbšie do stromčeka a nenechávať ich na okraji.

Dôležitý je stojan a pevné ukotvenie stromčeka. Kto dokáže zavesiť stromček na strop, ušetrí za stojan a získa priestor na darčeky. Kto nemá túto možnosť, mal by posilniť stojan a zabezpečiť ho pokojne ťažkým vizuálne vhodným predmetom, ťažkým drevom, železnou konštrukciou maskovanou darčekmi, alebo aranžovanými darčekmi. AK je možnosť ukotvenia stromčeka od steny, je to len bod k dobru. Poistka pre prípad.

Šnúrka alebo háčik?

Na živom stromčeku používanie šnúrok má svoje pre aj proti. Určite nie na vetvičky, ktoré sú mladé a slabé. Šnúrka je fajn, iba aj je výrazne dlhá a dokážete do očka s ňou vložiť viac ako len jednu vetvičku bez jej poškodenia. Gule, ktoré majú veľmi malú šnúrku snáď ani nemôžu výrobcovia myslieť vážne. Zväčša ide o lacné plastové gule, pri ktorých sa síce nachádzajú šnúrky, no veľmi krátke. Vhodné iba na plastový stromček. Tie živé potrebujú bezpodmienečne dlhé šnúrky, ideálne však háčiky. Drôtené sú istotou len v prípade, ak ich tvar S na každom konci pevne uzavriete a zamedzíte vypadnutiu gule a ponechanie drôtu na strome.

Takéto stromy sú nepoužiteľné na kŕmenie zvery, preto mimoriadny pozor.

Vrchol stromčeka

Umelé stromy nie sú vždy dlhoročné a pevné. Vrchol môže byť po nasadení špicu oslabený a môže sa nakláňať. Umiestniť špic na živý stromček môže byť ťažšie. Ak máte rezaný, nie je problém odrezať vrchol a umiestniť naň špic. Vieme však, že každý živý stromček je originál, jedinečný a nie je taký ako z reklamy. Najmä stromček v kvetináči má vrchol často tvorený výrastkami alebo drobnými šištičkami. Zrezávať túto časť by znamenalo do budúcnosti neuvážené poškodenie stromu, ak má ešte slúžiť v záhrade. Vyvarujte sa tomu. Skôr použite ozdobu priviazanou mašľou, alebo len mašľu. Nie však násadu, pre ktorú by bolo nutné zrezávať vrchol stromčeka.

Farby a zdobenie

Aké farby zvoliť a aké zdobenie, reťaze či prvky použiť? TU sa nikdy nenechajte zlákať pseudo-odborníkmi, ktorí pred Vianocami prichádzajú a tvrdia „Tento rok budú v móde ozdoby vo farbách….“. Dizajnéri a odborníci na vianočné stromčeky sa nemôžu rozhodnúť, aké farby budú trendové tieto Vianoce. Tieto tvrdenia sú nepochopiteľné a nie je jasné, z čoho každý rok vyplývajú. Vianočný stromček sa vždy zdobí podľa toho, aká je nálada, chuť, snaha v domácnosti, ale zdobí sa najmä po slovensky.

Čiže presne tými guľami, ktoré doma máme. Nie každý si dovolí nakúpiť nové vianočné ozdoby len preto, že dizajnéri bez mena na výstave v meste XY určili, že tento rok to bude kombinácia jednej farby s druhou. Najmä na Slovensku máme radi tradície. Máme vzťah k rodine, aj pôvodným materiálom. Stále sú obľúbené ako vianočné ozdoby aj slamené, drevené prvky, medovníky, sušené ovocie, salónky a pod. Mnohé z toho na americký stromčekoch ani nenájdete.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu