Kombinácia susediacich rastlín má zásadný vplyv na ich vývoj, a teda aj na samotnú úrodu. Správnym výberom týchto susedov podporíte ich rast a minimalizujete problémy so škodcami a chorobami. Následkom nesprávneho rozhodnutia zas môže byť vzájomný boj rastlín o živiny, vlhkosť, či priestor. Nikdy preto nie je na škodu vopred si zistiť vzájomnú kompatibilitu. Ktoré kombinácie rozhodne nebudú krokom vedľa?
Aby ste sa uistili, že je váš skleník pripravený na úspešnú sezónu, nezabudnite ho pred samotnou výsadbou poriadne skontrolovať. V závislosti od materiálu mu doprajte príslušné ošetrenie a opravte všetky drobné nedostatky. Steny skleníka vydezinfikujte a zbavte sa všetkých starých rastlín, ktoré by mohli slúžiť ako úkryt pre škodcov. Skontrolujte aj funkčnosť vetracích, zavlažovacích či výhrevných systémov. Ideálne je tiež zvážiť poistenie majetku, ktoré vám v prípade neočakávaných situácií pokryje škody aj na vašom skleníku.
Pažítka predstavuje obľúbenú bylinku, ktorá je v slovenských domácnostiach využívaná naozaj hojne. Okrem toho, že sa hodí takmer do každej nátierky, je aj obľúbenou prísadou na dozdobenie mnohých jedál. Okolité rastliny chráni napríklad pred múčnatkou či sivou plesňou, preto ju neváhajte husto vysadiť k uhorkám, mrkve alebo ku kapuste.
Tak, ako sa paradajky s paprikou či bazalkou chutne kombinujú v kuchyni, rovnako dobrú kombináciu predstavujú tieto plodiny aj v skleníku. V skleníkovom záhone si paradajky dozaista sadnú aj s mrkvou, cibuľou, petržlenom, rozmarínom, cesnakom, mätou, reďkovkou či špenátom.
Vlhkejšie prostredie skleníka tvorí skvelý základ pre rast reďkovky. Doplniť ju môžete o susediace rastliny v podobe hrachu, jahôd, kalerábu, mrkvy, špenátu alebo paradajok. Ak plánujete v sadení ďalších rastlín pokračovať aj po jej zbere, ideálne podmienky vytvorí napríklad cukete a tekvici.
Kyselina listová obsiahnutá v paprike vplýva pozitívne na naše srdce a krvotvorbu. Je bohatým zdrojom vitamínu E nazývaným aj vitamín mladosti, preto neváhajte a do jej výsadby sa pustite už dnes. V skleníku sa za prospešného suseda pre papriku považuje napríklad mrkva, cibuľa, petržlen, bazalka, zeler, uhorka, či paradajky.
Široké uplatnenie v našich domácnostiach nachádzajú aj obľúbené uhorky. Vďaka ich nenáročnému pestovaniu zvládne starostlivosť o ne aj úplný začiatočník. Keďže ide o popínavú rastlinu, pri výsadbe by ste nemali zabúdať najmä na ich väčšie nároky na priestor. Sú ideálnou kombináciou ku kôpru, cesnaku, šalátu, červenej repe, zeleru a hrachu.
V zásade platí, že rastliny z príbuznej čeľade majú väčšinou podobné nároky na živiny a zvyknú ich napádať podobné škodce, preto by ste sa ich sadeniu v tesnej blízkosti mali vyhnúť. Rastliny pestované pre ich koreň priestorovo dobre dopĺňajú rastliny pestované pre nadzemnú časť. Ochrannú bariériu zeleninovému záhonu zas vytvoria aromatické bylinky a v rámci kombinovania rastlín pri výsadbe dbajte aj na podobné nároky na starostlivosť.
foto: pexels + pixabay
0 komentárov