Šesť spôsobov ako predeliť izbu bez murovanej priečky

Rozdelenie jednej izby na dve využijete v malom byte aj v príliš veľkej miestnosti. Možností, ako to urobiť, je viac ako si myslíte.

Riešenie môže byť trvalé alebo dočasné, jednoduché alebo zložitejšie, a samozrejme tiež lacné alebo drahšie. Rodičia často rozmýšľajú ako rozdeliť detskú izbu v prípade dvoch súrodencov. Prípadne mladý pár v garzónke potrebuje predeliť izbu na spálňu a obývačku.

priečky bez murovania spôsoby nápadyZdroj: iStock/vicnt

Ako rozdeliť veľkú izbu – obývačku spojenú s kuchyňou aj jedálňou – zase riešia ľudia v rodinných domoch či novostavbách. Pozrite si päť tipov na rozdelenie izby, ktoré sme zoradili od najjednoduchších po najzložitejšie.

Optické rozdelenie pomocou farby či tapety

Najjednoduchším rozdelením miestnosti je natrieť jej časť inou farbou alebo ju kontrastne vytapetovať. Použiť sa to dá napríklad pri optickom oddelení jedálenského kúta v obývačke.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock: KatarzynaBialasiewicz

Ak potrebujete priestor rozčleniť viac ako len opticky, pridať niektorý z ďalších tipov uvedených nižšie.

Rozdelenie izby pomocou paravánu

Paraván patrí medzi jednoduché, lacné a dočasné riešenia. Paravány sa predávajú pripravené na použitie po jednoduchej montáži, pričom nejde o drahú záležitosť. Treba myslieť na to, že nemusí byť veľmi stabilný v miestnostiach, kde je prievan. Nie je veľmi vhodný ani do rodiny s malými deťmi, ktoré sa rady naháňajú a paraván by mohli zhadzovať.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock/KatarzynaBialasiewicz

Rozdelenie izby závesom

Len o trochu náročnejšie ako paraván je rozdelenie izby na dve pomocou závesu, keďže treba nainštalovať stropnú lištu na jeho uchytenie. Závesom tiež možno vytvoriť oddelenú zónu okolo postelí v detskej izbe, prípadne ním oddeliť manželskú posteľ umiestnenú v obývačke. Namiesto závesu môžete použiť aj japonskú zástenu z ľahučkých textilných panelov.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock/vicnt

Predelenie izby skriňou alebo knižnicou

Stabilnejším riešením ako rozdeliť jednu izbu na dve je použitie nábytku. Rozdelenie izby skriňou je vhodné napríklad v detskej izbe, ak to dovolia jej rozmery a najmä prístup denného svetla.

Vzdušnejšou možnosťou je použitie otvorenej knižnice alebo regálu, cez ktoré sa svetlo dostane aj do časti vzdialenejšej od okna. Ako rozdeľovací prvok tiež môže poslúžiť pohovka, kuchynský ostrovček alebo barový pult.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock/Yury Gubin

Rozdelenie miestnosti zástenou vyrobenou na mieru

Zásteny na mieru sa vyrábajú z dreva, kovu či skla. Na rozdiel od paravánu sú pripevnené ku stene, podlahe alebo stropu, no v prípade potreby zmeniť dispozíciu izby sa dajú bez väčších problémov premiestniť. Šikovný remeselník si so zástenou určite poradí tak, aby ladila s nábytkom aj podlahou.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock/vicnt

Rozdelenie izby pomocou ľahkej priečky s dverami

Medzi najdrahšie riešenia patrí oddelenie jednotlivých častí izby ľahkými montovanými priečkami s dverami. Takáto priečka je v závislosti od použitých materiálov plnohodnotnou náhradou steny, aj čo sa týka izolačných vlastností.

Ak má byť celá priečka otvoriteľná, použijú sa zalamovacie dvere. Priečky môžu byť priehľadné aj nepriehľadné. Často sa využíva systém posuvných dverí známy zo vstavaných šatníkov. Opticky efektné je použitie zrkadlových výplní.

priečky bez murovania spôsoby nápady
Zdroj: iStock/vicnt


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu