Rozdelenie jednej izby na dve využijete v malom byte aj v príliš veľkej miestnosti. Možností, ako to urobiť, je viac ako si myslíte.
Riešenie môže byť trvalé alebo dočasné, jednoduché alebo zložitejšie, a samozrejme tiež lacné alebo drahšie. Rodičia často rozmýšľajú ako rozdeliť detskú izbu v prípade dvoch súrodencov. Prípadne mladý pár v garzónke potrebuje predeliť izbu na spálňu a obývačku.
Zdroj: iStock/vicnt
Ako rozdeliť veľkú izbu – obývačku spojenú s kuchyňou aj jedálňou – zase riešia ľudia v rodinných domoch či novostavbách. Pozrite si päť tipov na rozdelenie izby, ktoré sme zoradili od najjednoduchších po najzložitejšie.
Najjednoduchším rozdelením miestnosti je natrieť jej časť inou farbou alebo ju kontrastne vytapetovať. Použiť sa to dá napríklad pri optickom oddelení jedálenského kúta v obývačke.
Zdroj: iStock: KatarzynaBialasiewicz
Ak potrebujete priestor rozčleniť viac ako len opticky, pridať niektorý z ďalších tipov uvedených nižšie.
Paraván patrí medzi jednoduché, lacné a dočasné riešenia. Paravány sa predávajú pripravené na použitie po jednoduchej montáži, pričom nejde o drahú záležitosť. Treba myslieť na to, že nemusí byť veľmi stabilný v miestnostiach, kde je prievan. Nie je veľmi vhodný ani do rodiny s malými deťmi, ktoré sa rady naháňajú a paraván by mohli zhadzovať.
Zdroj: iStock/KatarzynaBialasiewicz
Len o trochu náročnejšie ako paraván je rozdelenie izby na dve pomocou závesu, keďže treba nainštalovať stropnú lištu na jeho uchytenie. Závesom tiež možno vytvoriť oddelenú zónu okolo postelí v detskej izbe, prípadne ním oddeliť manželskú posteľ umiestnenú v obývačke. Namiesto závesu môžete použiť aj japonskú zástenu z ľahučkých textilných panelov.
Zdroj: iStock/vicnt
Stabilnejším riešením ako rozdeliť jednu izbu na dve je použitie nábytku. Rozdelenie izby skriňou je vhodné napríklad v detskej izbe, ak to dovolia jej rozmery a najmä prístup denného svetla.
Vzdušnejšou možnosťou je použitie otvorenej knižnice alebo regálu, cez ktoré sa svetlo dostane aj do časti vzdialenejšej od okna. Ako rozdeľovací prvok tiež môže poslúžiť pohovka, kuchynský ostrovček alebo barový pult.
Zdroj: iStock/Yury Gubin
Zásteny na mieru sa vyrábajú z dreva, kovu či skla. Na rozdiel od paravánu sú pripevnené ku stene, podlahe alebo stropu, no v prípade potreby zmeniť dispozíciu izby sa dajú bez väčších problémov premiestniť. Šikovný remeselník si so zástenou určite poradí tak, aby ladila s nábytkom aj podlahou.
Zdroj: iStock/vicnt
Medzi najdrahšie riešenia patrí oddelenie jednotlivých častí izby ľahkými montovanými priečkami s dverami. Takáto priečka je v závislosti od použitých materiálov plnohodnotnou náhradou steny, aj čo sa týka izolačných vlastností.
Ak má byť celá priečka otvoriteľná, použijú sa zalamovacie dvere. Priečky môžu byť priehľadné aj nepriehľadné. Často sa využíva systém posuvných dverí známy zo vstavaných šatníkov. Opticky efektné je použitie zrkadlových výplní.
Zdroj: iStock/vicnt
0 komentárov