Leto sa nezadržateľne blíži a mnohí z nás by sa radi kúpali vo vlastnom bazéne a na vlastnej záhrade. Určite je dobré myslieť aj na finančnú dostupnosť a jednoduchosť práce so zariadením. Odborník na bazény zo spoločnosti Marimex poradí, ako si zabezpečiť pohodlné kúpanie vo svojom aj na poslednú chvíľu a za rozumnú cenu.
Ako to vyriešiť, keď horúčavy nečakane udrú a my nie sme pripravení ? Koľko času nám zaberie stavba a príprava nadzemného bazéna ?
Samotná stavba bazéna zaberie len niekoľko minút. Dlhšie však trvá jeho napustenie, ktoré vždy závisí od tlaku vody a samozrejme od veľkosti bazéna.
Ako zistíme, či práve naša záhrada je pre tento typ bazéna vhodná ? Načo by sme si pri stavbe mali dať pozor ?
Pri nadzemných bazénoch je obrovskou výhodou skutočnosť, že nemusíme výrazne zasahovať do pozemku záhrady. Je preto úplne postačujúce nájsť pevný a rovný terén, prípadne ho na mieru bazéna vyrovnať a bazén inštalovať na vytvorenej ploche. Najideálnejším materiálom pre vyrovnanie podlahy je jemný piesok, maximálne do výšky 1 centimetra. Zároveň je dôležité nezabudnúť na geotextílnu podložku, ktorá zabráni priamemu kontaktu dna bazéna s podlahou.
Zvládne bazén človek postaviť sám ? A ako v priebehu leta kontrolovať hladinu vody, je potrebný dozor odborníka ?
Na stavbu bazéna sú ideálne dve osoby, poproste napríklad suseda, alebo manželku. Nie je to ťažká práca, ide len o koordináciu a pridržiavanie nosných prvkov. V priebehu sezóny je vhodné kontrolovať kvalitu vody pomocou testerov a bazénovej dezinfekcie. Filtrácia síce poslúži k odstráneniu mechanických nečistôt, ale ešte je potrebné počítať s tým, že vo vode bazéna je ideálne prostredie pre rôzne baktérie a mikroorganizmy. To ale zvládne každý majiteľ bazéna kontrolovať sám, prípadne si u odborníka zistí, aký konkrétny produkt z radu bazénovej chémie vyrieši daný nedostatok. Najčastejšie to bývajú problémy s nevyváženým pH a tvorbou rias, to je možné napraviť do druhého dňa.
Keď je bazén tak rýchlo pripravený k použitiu, ide o skutočne plnohodnotný a kvalitný bazén, alebo funguje ako detský bazénik na jednu sezónu ?
Nenechajte sa pomýliť rýchlosťou stavby, pretože aj nadzemné bazény vyrábajú z veľmi kvalitných a trvanlivých materiálov, ktoré môžeme používať opakovane. Niektoré z nich dokonca stačí po sezóne zazimovať a na záhrade môžu stáť po celý rok.
Dá sa v nich skutočne plávať ?
Nadzemné bazény sú v ponuke v mnohých tvaroch, rozmeroch a hĺbkach. Môžete si zaobstarať malý bazénik výhradne pre deti a tiež bazén vhodný na plávanie. Plávať je možné už v bazénoch s hĺbkou 80 až 90 centimetrov. Je tiež možné dokúpiť si tzv. protiprúd, vďaka ktorému si súvisle zaplávate aj v bazéne menších rozmerov.
Čo je dobré si k bazénu zaobstarať a čo je skutočné potrebné ? Akú čiastku si máme na takýto výdaj pripraviť ?
Bazény a ich príslušenstvo je možné zaobstarať aj v setoch, ktoré Vás vyjdú na necelých 200 € za základné vybavenie. Základom každého bazéna je určite filtrácia, schodíky pre ľahký prístup k vode a podložka pod bazén. K prepojeniu príslušenstva s bazénom budú potrebné hadice a spojky. Ďalej je vhodné myslieť na čistú vodu, ku ktorej nám dopomôže krycia plachta, skimmer a plavák na tablety s dezinfekciou. Na mechanické znečistenie sú dobrými pomocníkmi vysávače, sieťky na odstraňovanie nečistôt z dna a hladiny bazéna. Pre väčší komfort pri kúpaní za chladnejšieho počasia si môžete dokúpiť solárny ohrev.
A poradíte nám naopak niečo, čo si môžeme zabezpečiť, keď už máme bazén dlhšiu dobu a chceli by sme vyskúšať nejakú inováciu či vylepšenie ?
Zaujímavým produktom sú napríklad čistiace hubky AquaKrystal, ktoré absorbujú špinu, mastnoty a zvyšky opaľovacích krémov z povrchu vodnej plochy a bránia tak vytváraniu vodnej linky po obvode bazéna. Tzv. veľa muziky za málo peňazí. Aktuálne horúcou novinkou na trhu je potom revolučné riešenie v dávkovaní chlóru. Dávkovač chlóru, ktorý postupne a bez nutnosti kontroly uvoľňuje dezinfekciu do vody v bazéne, uľahčí prácu a zároveň znižuje riziko kontaktu detí s chlórom. A keď už sme pri tých deťoch, tak v ponuke Marimex je možné nájsť aj rôzne plávacie pomôcky ako pasy, dosky, rukávniky.
0 komentárov