Strešné okná, ich výhody a ako si vybrať správne?

Podkrovná izba nie je v dnešnej dobe nič neobvyklé. Logicky, ak máme dom, chceme zúžitkovať každý meter štvorcový efektívne. Podkrovná izba býva väčšinou jednou z obľúbených miestností. K tomu, aby nám pod strechou bolo čo najlepšie prispievajú samozrejme strešné okná, ktoré sa používajú na osvetlenie a vetranie priestoru.

stresne okno

Čo je strešné okno?

Strešné okno je vlastne špeciálny otvor  v šikmej alebo plochej streche, ktorého účelom je vytvoriť priaznivé podmienky pre bývanie človeka v podkroví. K architektúre objektu sú veľmi tolerantné, vôbec na seba neupozorňujú a nemenia charakter domu. Konštrukcia strešného okna musí byť vyrobená vo fabrike s vysokou presnosťou a jeho správna funkcia má oporu v záručnom liste. Strešné okno je sofistikovaná konštrukcia s certifikovanými fyzikálnymi vlastnosťami a spôsob jeho osadenia do strechy je presne daný.

Presvetlia, sú nenápadné a možno ich ovládať na diaľku

Hlavným pozitívom je, že presvetlia doposiaľ nevyužívaný a neobývaný priestor pod strechou, ktorý skúsený architekt dokáže premeniť na jednu či viacero komfortných miestností. Ďalšou výhodou je jednoduchý výstup na strechu, čo značne uľahčuje jej údržbu a opravy. Okrem iného pôsobia nenápadne a možno z nich vytvoriť rôzne zostavy, tým pádom presvetliť aj veľmi vysoké strechy. Strešné okná možno umiestniť aj vysoko v konštrukcii strechy a ovládať na diaľku. Ďalšou výhodou je možnosť bez veľkých stavebných zásahov vytvoriť balkón alebo strešnú terasu, a to aj dodatočne. Existujú aj okná so samočistiacou úpravou vonkajšieho skla, pri ktorých sa eliminuje možný problém s údržbou.

Ako si vybrať správne?

Pozor pri výbere a následnom montovaní strešných okien si treba dať pri vytýčení ich správnej polohy k obvodovým stenám podkrovia a pri výbere vhodných rozmerov otvorovej výplne. Ak chcete okno využiť len na presvetlenie miestnosti a pekný výhľad nie je dôležitý, môžete ho osadiť aj vyššie v rovine strechy. V takýchto prípadoch sa otváranie okna ovláda elektronicky alebo manuálne, tyčou prípadne povrázkom. Ak si však chcete dopriať okrem svetla a možnosti vetrania aj atraktívny výhľad do okolia, nesmie byť pri výške okna 90 cm parapet vyšší než 80 až 110 cm. Nadpražie správne osadeného okna by sa nemalo dostať vyššie než 190 až 210 cm nad podlahu. Vrchná ani spodná časť rámu pritom nesmie zasahovať do výhľadu stojacemu ani sediacemu človeku. Parapet aj nadpražie musia byť vyriešené tak, aby nebránili plynulej cirkulácii vzduchu.

Pozor na prehrievanie!

Rovnako dôležitý je aj spôsob otvárania (kývavé alebo výklopno-kývavé) a s tým súvisiaca poloha kľučky. Zvážte jednotlivé možnosti tak, aby ovládanie okien bolo pre vás pohodlné a zároveň neznemožňovalo umiestniť pod okno napríklad stôl alebo iný kus nábytku. Pod strechou nezabudnite na tienenie. Zaťaženie podkrovného priestoru tepelnými ziskami je obvykle väčší problém než jeho tepelné straty. Pred prehrievaním sa chráňte exteriérovými roletami a markízami. V dobre zaizolovanom podkroví vďaka nim nevznikne potreba mechanicky priestor chladiť. Vnútorné tieniace prvky sú určené na reguláciu množstva svetla a oslnenia izieb. Niektoré typy strešných okien poskytujú možnosť trvalého vetrania, aj keď sú zatvorené – pomocou ventilačnej klapky dostanete do miestnosti čerstvý vzduch bez prachu a hmyzu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu