Nádherná vistéria, jej druhy, pestovanie, popínavosť, tipy a upozornenia

Vistéria, wisteria, wistaria alebo wistéria je vždy pomenovaním jedného a toho istého druhu Fabaceae (bôbovité, medzi ktoré patrí napríklad fazuľa, hrach, ďatelina, aj okrasná albízia). Vistéria kvetnatá (Wisteria floribunda) kvitne koncom jari a rastie bujne. Americký typ vistéria krovitá (Wisteria frutescens) rastie menej bujne a kvitne koncom leta, kým vistéria čínska (Wisteria sinensis) kvitne skoro na jar. Zaujímavá je tým, že sa kvety objavujú aj neskôr.

 Vistéria, wisteria a jej pestovanie, kvety

Fascinujúci kvet a rastlina

nás fascinuje z mnohých obrázkov japonských, kórejských a čínskych záhrad, vrátane toskánskych štýlov, hotelových záhrad Stredomoria a pod. Vistéria je popínavá rastlina, ktorá sama o sebe zaujme, no to hlavné na nej sú kvety. Akoby sme mali možnosť sledovať vodopád plný kvetov, dáva tento rastlinný druh celkom iný význam popínavým typom a záhradnej architektúre.

Pre záhradných architektov je dôležitým nástrojom. Odrazu majú pergoly a mnohé pusté múry význam. Pre vistérie vytvárame konštrukcie, obetujeme im radi priestor, investujeme roky čakania a nakoniec sa radujeme z výsledku. Rozkvitnutá vistéria je často pýchou pre svojho pestovateľa. O to viac, ak sa jej darí a jej kvety vytvoria presne ten efekt, ktorý vás nadchol z obrázkov hrdých pestovateľov a zatúžili ste potom aj vy. Slávne sú aj vistérie na obraze Wisteria od Clauda Moneta z obdobia 1917 – 1920, ktoré presne zapadali do jeho štýlu. Veď ich použil ako pozadie aj do iných obrazov.

Čo je to vistéria?

  • Popínavá drevnatá rastlina, ktorá sa omotá o všetko, čo má po svojej trase rastu
  • Rastie rýchlo
  • Dosiahnuť môže 20 metrov
  • Dobre zvláda rez, ale v rukaviciach. Je totiž jedovatá.
  • Strapcovité kvety môžu mať biele, ružové, modré, fialové farby, alebo medzifarby
  • Je mrazuvzdorná
  • Plodom vistérie je struk vznikajúci po odkvitnutí (fazuľky sú jedovaté)
  • Svetlozelené mäkké listy sú v nepárnom počte na dlhých stonkách.
  • V predaji na zahradnici.sk niekoľko variantov

Pestovanie vistérie

Vistéria je popínavý opadavý ker, ktorý rýchlo rastie a vytvára až neuveriteľné kvety. Zdá sa pritom zábavné, že jej príbuzný je bežný hrach, fazuľa, alebo krásna albízia. Drevnatý ker sa ťahá po opore a pre svoje schopnosti rastu využíva všetko k tomu, aby sa dostala vyššie a vyššie. Je ju možné počas rastu usmerňovať a viazať, hoci zvláda to aj svojimi prirodzenými vlastnosťami. Spája sa nám predovšetkým s ázijskými kultúrami, kde sa vedia záhradní architekti naozaj vyhrať. Obľúbené sú v USA, avšak v podstate kdekoľvek na svete. Rastlina je mrazuvzdorná a nepatrí medzi náročné.

Vistéria, wisteria a jej pestovanie, kvety

Drevnatá liana sa dožíva desaťročia, celé roky inšpirovala autorov záhrad európskych kaštieľov a botanických záhrad. Niektoré zoologické záhrady tiež vistérie využívajú napríklad pri portáloch – oblúkovej opornej konštrukcii pri vstupoch a pod.

Sadenie

Sadenie vistérie si vyžaduje zvoliť miesto chránené pred silným vetrom a dramatickým suchom. Najmä po zasadení je dobré udržiavať pôdu vlhkú, nie suchú a prašnú. Nejde o rastlinu náročnú na pôdu, no zle znáša kyslé pôdy. Bežná záhradná pôda, ktorá bola predtým ošetrená dobre uležaným kompostom skôr prospeje. Príliš vápnitá pôda sa však prejaví na slabom raste, alebo príliš slabých listoch.

Vistériu môžeme často využívať ako zakrytie múrov a stien domov. V ich blízkosti je dobré smerovať korene šikmo ďalej od opory, od múrov a rovnako tak šikmo smerujúc od ukotvenia pergoly v zemi. Príliš blízko múrov domov sa neodporúča s ohľadom na ďalekú budúcnosť a postupné drevnatenie vistérie. Pôda pri múroch a domoch tiež nemusí byť úplne ideálna, môže byť zasiahnutá stavebnou chémiou, maltami, stavebným odpadom. Na zvolenom mieste takúto pôdu stačí nahradiť bežným záhradným substrátom v mieste výkopu pred zasadením. Rastline to len prospeje.

Kvety a kvitnutie

Vistéria má voňavé kvety. Prechádzka pod pergolou v záhrade, v ktorej máte rozkvitnutú vistériu je tak zážitok aj pre čuch. Práve množstvo kvetov nepochybne priláka včely. Tie sú mimoriadne vďačné. Pri výbere svojej vistérie prihliadajte nie len na odtieň ale aj druh v ktorých odlišujeme rôzne obdobie kvitnutia, aj veľkosť strapcov kvetov. Pôvodné ázijské druhy kvitnú skôr na jar, kým niektoré západné v lete, alebo v auguste až v septembri. Pri vistériach je bežným javom počas kvitnutia to, že rastlina viac vynikne kvetom a zelené listy sa tak v určitom čase stávajú nevýrazné, až neviditeľné. Najmä pri konštrukciách a pergolách orientovaných na priestor do ktorého kvety „prepadávajú“ a listy zakrývajú.

Rozmnožovanie

Vistérii sa darí rozmnožovať pomocou semien. Semená sú fazuľky vypadávajúce zo strukov. Okolo materskej rastliny sa môžu malé rastlinky objaviť, no ich počiatočný rast je pomalý. Vyžadujú si viac ako 5 rokov, niekedy až 10, kým zakvitnú a dosiahnu tvarovateľnú – usmerniteľnú veľkosť. Záujemcovia o pestovanie a rozmnožovanie tak využijú suché struky na jeseň. Odporúčané sú však rukavice.

Vistéria, wisteria a jej pestovanie, kvety

Vistérie sa môžu rozmnožovať aj vegetatívne. Poplazy, ktoré nesiahnu na oporu, ale ťahajú s apo zemi, môžu pri kontakte so zeminou zapustiť korene. Prípadne sami môžete takéto poplazy prekryť zemou, čo len podporí tvorbu koreňov. Neskôr sa dá rastlina od materskej odstrihnúť. Opatrne, aby sa neporušili korene, je ju možné presunúť na iné vhodné miesto. Fungujú pritom aj odrezky, zakoreňovacie gély a množenie týmto štýlom, ktoré by malo prebiehať počas jari. Skúste rôzne obdobia jarných mesiacov a odrezky mladých rastlín s púčikmi. Pre každú odrodu môže byť úspešnejší iný mesiac.

Opora, pergola či konštrukcia

Vistérie si vieme zakúpiť ako mladé ľahké rastliny v kontajneroch s menšou oporou. Takýmto dojmom pritom rastlina hrá iba na začiatku a v úplnej mladosti. Pozrieť si môžete varianty vistérie v ponuke zahradnici.sk. Postupne sa z nej stane silnejšia drevnatá stonka, ktorá napríklad pri zemi dokáže udržať svoju váhu, no vyššie už potrebuje pevnú oporu. Konštrukcia z bambusu môže byť len dočasná. Je preto vhodné myslieť vopred a pripraviť pevnú zváranú konštrukciu, alebo siahnuť po pevnej stavbe, pergole, alebo stĺpoch.

Prípadne po oporných múroch, na ktoré vistériu dokážeme zavesiť. Navŕtaním háčikov, alebo prídavnou konštrukciou. Vynaliezavosti sa pritom nikdy medze nekládli. Zásadný fakt je, že práve možnosti uchytenia sú v základe prvkom samotnej záhradnej architektúry. Ak splníte podmienky – nosnosť, odolnosť počasiu a minimálna údržba, máte vystarané. Počítajte s tým, že vykopávanie wistérie a presádzanie je rastlinou znášané veľmi zle a preto jej miesto zasadenia považujte za definitívne.

vistéria brána

Foto: Hotová brána – fotografia hotovej rastliny, ktorú ponúka zahradníctvo zahradnici.sk ako hotové riešenie. Rastlina je v kontajneroch. Takéto hotové riešenie si môže nový majiteľ osadiť do záhrady, na dvor, alebo kamkoľvek s dostatkom svetla.

Choroby a hnojenie

Hnojíme skôr hnojivami fosforečného typu. Vysádzame ju na slnečné stanovisko, prípadne polotieň. Staršie rastliny si lepšie poradia s obdobím sucha, aj extrémnymi mrazmi. Rastlina netrpí žiadnymi zásadnými ťažkosťami. Zanedbané nepresvetľované miesta, vzájomne uzavreté môžu byť napadnuté hubovitými ochoreniami, kedy je rastlinu vhodné presvetliť odstránením napadnutých častí. Pre hubovité zárodky je prevenciou odhrabanie vrstvy pôdy pod hubami napadnutou časťou rastliny a nahradenie novou zeminou. Problémom môžu byť skôr vošky, ktoré strpčujú život v záhrade pravidelne.

Stretnúť sa však môže s príliš prevápnenou pôdou a chlorózou prejavovanou skorým žltnutím listov, príliš svetlým odtieňom a prílišnou krehkosťou. Prevápnenosť je možné upraviť hnojivom pre rastliny obľubujúce kyslú pôdu. Naopak príliš kyslú pôdu možno upraviť domácim vyzretým kompostom s obsahom vajíčkových škrupín.

Pre zdravie rastliny však platia pravidlá:

  1. Pevná a odolná opora, ideálne bezúdržbová
  2. Pravidelný rez
  3. U mladej rastliny neponechávať pôdu vyschnutú
  4. Pestovanie vo veľkej nádobe možné s prísunom živín a zabezpečení zálievky

Strihanie a presvetľovanie vistérie

Strih vistérie nie je len estetickou záležitosťou. Podporuje totiž bohatšie kvitnutie. Vistériu striháme alebo režeme približne 2x až 3x ročne. Tak ako cítite a potrebujete. Konáre a výhonky, ktoré vám prekážajú, alebo smerujú neželaným smerom, pokojne odstráňte. V zime počas januára až začiatku februára počas teplejších dní môžete odstraňovať nadbytočné konáre. Olistená rastlina v tomto čase umožňuje lepšiu kontrolu zdravotného stavu. Ľahšie spoznáme prípadné suché, či poškodené konáre. Striháme ich tak, aby sme ponechali cca 4 očká budúcich výhonkov.

Vistéria, wisteria a jej pestovanie, kvety

Aj strih počas jari pri objavovaní púčikov kvetov má svoj zmysel. Umožňuje predovšetkým lepšie plánovať. Vetvičky so silnými kvetnými púčikmi ponechávame. Odstránime iba vetvy, ktoré sú nadbytočné a rastú neželaným smerom. Ponechávanie rastliny bez strihu môže viesť k prílišnému zahusteniu, viac listom a konárom, ako kvetom. Po odkvitnutí je dobré mäkké nové ešte nie drevnaté výhonky zrezávať na 4 – 5 pukov.

Pri strihu dávajte pozor na:

  • Zachovanie hlavnej stonky (kmeňa) a kontrola zdravotného stavu
  • Zachovanie oporných konárov, na ktorých rastlina drží, alebo ktoré ako živé tvoria dôležitú opornú funkciu.
  • Nestrihajte celé konáre bez ponechávania púčikov tam, kam môže rastlina časom postupovať.

Toxicita vistérie – je jedovatá

Pri pestovaní vistérie je dôležité mať na pamäti dôležité vlastnosti tejto rastliny. Fazuľové struky jej plodov, kvety ale aj ďalšie rastliny obsahujú wisterin, ktorý je jedovatý a závažné zdravotné ťažkosti môže znamenať už konzumácia jednej fazuľky. U dospelého človeka môže malé množstvo vyvolať niekoľko dní trvajúce závraty, ťažkosti, zmätenosť, zvracanie a zdravotná starostlivosť je nevyhnutná. U detí silné zvracanie, bolesti brucha a pod. Zdokumentované sú viaceré gastrointestinálne a neurologické symptómy.

Môže byť teda lákavé pohrávať sa s fazuľkami a ich strukmi. Deti to môže lákať. Jednoduchým opatrením je informovanosť. Listy nedávať ako potravu bylinožravým zvieratám a struky ostrihať. V skutočnosti samotnej rastline prospeje, ak má struky ostrihané v rannom štádiu ich vývoja a živiny tak môže presunúť do svojho rastu. Rastlina tak zostane okrasnou a struky na jeseň tak nemusia ohroziť nepozorných malých zvedavcov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu